bermúcky trojuholník
Určitá skupina odborníkov zaoberajúcich sa fenoménom bermudského trojuholníka tvrdí, že v skutočnosti o žiadnu záhadu nejde. Podľa tohto tvrdenia sa všetky uvádzané javy dajú vysvetliť prirodzeným spôsobom a vyplývajú napríklad z nasledujúcich skutočností:
- Oblasť bermudského trojuholníka je dopravne mimoriadne frekventovaná, vedie tu veľké množstvo lodných dopravných trás, prelietava cez ňu množstvo dopravných i súkromných lietadiel a je preto zákonité, že tu dochádza aj k celkovo väčšiemu výskytu havárií a stroskotaní.
- Uvedená oblasť sa vyznačuje vysokým výskytom hurikánov a tornád a súčasne sa na styku Golfského prúdu s oceánskou vodou vyskytuje rad anomálnych javov spojený s kontaktom vodných más s výrazne odlišnou teplotou a salinitou – hmly, vzdušné turbulencie a pod.
- Hĺbka mora vo veľkej časti tejto oblasti dosahuje viac ako 6000 metrov, a je preto veľmi ťažké nájsť vrak stroskotanej lode alebo zvyšky zmiznutého lietadla. Ide tu predovšetkým o Sargasové more (známe ako miesto trenia úhorov), ktoré sa vyznačuje stojatou vodou s veľkými plochami pokrytými morskými riasami a chaluhami, ktoré sťažujú plavbu predovšetkým malým lodiam.
- V ďalšej časti tejto oblasti je podmorský terén naopak veľmi členitý, vedľa ostrovov sa vyskytujú hlboké morské priekopy a podmorské vápencové útvary. Predovšetkým podmorské jaskyne a dlhé tunely sa v čase prílivu a odlivu stávajú príčinami vzniku veľkých vírov a vĺn, ktoré môžu potopiť alebo poškodiť malé plavidlo.
- Zvýšený záujem verejnosti zákonite priťahuje senzáciechtivých novinárov i osoby, ktoré v snahe o vlastné zviditeľnenie poskytujú falošné alebo skreslené údaje.